The Devil All The Time

Orijinal Adı: The Devil All The Time (2020)

Yönetmen: Antonio Campos

Türü: Suç – Drama – Gerilim

İzlenme Tarihi: 17 Eylül 2020

Filmin duyurusunu birkaç ay önce görmüştüm. Takip ettiğim sayfalar ekran görüntüleri paylaşmışlardı. Üzerine ek araştırma da yapmadım hiç. O kadar ünlü oyuncu rol almış, çıksın bir şans veririm demiştim. Bugün Netflix’te ne var ne yok diye bakınırken bunu gördüm. Dün gösterime girmiş. Sıcağı sıcağına girişeyim dedim.

Hikayenin başlarında tam olarak ne anlatacağını çıkarmak epey güçtü. Dindar bir babanın yavaşça delirip ailesine psikolojik baskı yaptığı bir öykü çıkacak diye düşünürken, olaylar çok farklı gelişti. Filmin ilk bir saatinden sonra taş yerine oturduğu için finalde nelerin gerçekleşeceğini kolayca tahmin edebildim. Ancak bunu tahmin etmiş olmam olumsuz bir özellik değil. Aksine, uyanık izleyiciyi ekranda tutmak daha büyük bir başarıdır.

Film en başta karakterleri adım adım göstererek neler yaptıklarını öğrenmemizi sağlıyor. Zamanda ileri geri yaparak da düz anlatımı kırmaya çalışmışlar. Yönetmen böylece gizem hissini bir tık artırmayı amaçlamış olsa gerek diye düşünüyorum. Anlatıcının bize ileride gerçekleşecek olayları çıtlattığı yapımlarda, işlerin nasıl o noktaya geleceğini tahmin etmeye çalışmak genelde hoşuma giden bir şey oluyor. Filmin ilk yarısı bunu bir şekilde becerebiliyor. İkinci yarı ise zaten gidişat belli olduğu için seyirci bir şekilde anlıyor.

Oyunculuklar konusunda rahatsız olduğum tek şahıs Robert Pattinson idi. Takındığı aksan hangi yöreye ait bilmiyorum, güneyli tarzı olsa gerek diye düşünüyorum, ama çok sinir bozucu ve yapmacık buldum. Pek iyi becerememiş bence. İzlerken ve dinlerken epey acı çektim. Bunun dışında 30 yaşındaki Bill Skarsgard’ın baba rolünde çok iyi bir imaj bıraktığını söyleyemeyeceğim. O da hiç inandırıcı gelmedi. Kurgu gereği çocuğuyla yan yana durdukları sahnelerde baba-oğuldan çok abi-kardeşe benziyorlardı. Bill’in yüzü çok genç durduğu için üzerimde o baba izlenimini bırakamadı.

Yapıma puanım 7/10. Fena bir film değildi. Bu tarz suç dramalarını hep sevmişimdir ve gelecekte de seviyor olmayı umut ediyorum.

Reklam

The Devil All The Time” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s