Flavors of Youth

Orijinal Adı: Shikioriori (2018)

Türü: Drama – Romantik – SoL

Stüdyo: CoMix Wave Films

İzlenme Tarihi: 23 Eylül 2020

Bu animasyon filmi aslında üç ayrı bölümden oluşuyordu. Ben Netflix’te bulunan ‘International Version’ isimli halini izledim. Bu halinde üç bölüm bir araya getirilip ortaya 1 saat 15 dakikalık bir izleti ortaya çıkmış. Başı ve sonuna da hikayelerdeki karakterleri birbirine mekansal olarak bağlayan birer kesit bulunuyor. Bu üç öykünün aynı şehirde geçmesi dışında hiçbir bağlantısı bulunmuyor. O yüzden filmi değil de OVA halinde yayınlanan üç bölümü de izleseniz bir şey değişmez.

Yukarıda da bahsettiğim gibi filmde üç ayrı öykü anlatılıyor. Birinci hikayede yaşadığı yerdeki ramenci dükkanlarıyla hayatının belli dönemlerinde farklı duygusal bağlar kurmuş bir çocuğun öyküsünü izliyoruz. Çocukken babaannesi ile gittiği bir ramenci ve lisede aşık olduğu kızı görmek için onun okul yolu üzerinde bulunan bir dükkan bu mekanlar arasında. Yetişkin bir birey olduğunda yaşadığı semtin ramencisine gidiyor ancak çocukken tattığı lezzeti bulamamaktan yakınıyor. Çocukluğunu geçirdiği yere dönmesi ve finalde babaannesi ile duygusal bir an paylaşması ile oldukça dokunaklı buldum.

İkinci öyküde gençlik enerjisini yavaş yavaş kaybetmeye başlayan bir genç-yetişkin kadının çalışmakta olduğu moda sektöründe gerilemeye başlamasını görüyoruz. Kardeşiyle yaşadığı ufak bir kavga ve sonrasındaki barışmaları ile hayatlarını tekrar düzene sokuyorlar. Bu öykü çok vurucu olmasa da yine de izlemesi keyifli bir işti.

Sonuncu öykü muhtemelen herkesin kabul edeceğini üzere filmin en iyi kısmıydı. Birbiriyle küçüklükten beri arkadaş olan üç çocuğun ortaokulda iken aile baskısı ile kariyer seçimi yapmaya yönelmeleri ve ardından hayatlarının nasıl birbirinden ayrıldığını anlatıyor. Radyo teyp kaydı ile birbirlerine mesaj göndermelerini, lise tercihleri nedeniyle yaşadıkları kırılmayı, iletişim kopuklukları sonucunda önüne geçilemez bir şekilde birbirlerinden kopuşlarını izlemek beni çok üzdü. Böyle dostluk hikayeleri izlemek beni daima acı-tatlı adını bir türlü koyamadığım garip bir his içinde bırakır. Bir gün yönetmen olursam, bu tarz dostluk dramaları çekmeyi istiyorum.

Bu anime filmine puanım 8/10. İnsanın içine işleyen türden bir yapımdı.

Flavors of Youth” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s