Düşmanını Tanı

Orijinal Adı: Know Your Enemy – Japan (1945)

Yönetmen: Frank Capra

Türü: Belgesel

İzlenme Tarihi: 5 Ekim 2020

Öncelikle bu yapımın bir propaganda filmi olduğunu belirtmek isterim. Herhangi bir değerlendirme veya puanlamaya uygun değil. Düpedüz Amerikan hükümetinin Japonya’ya yaptıklarını gerekçelendirmek için hazırladıkları bir Japonya incelemesi.

Filmin çıkış tarihi epey manidar. 9 Ağustos 1945. Fat Boy isimli atom bombasının Nagasaki kentine atıldığı gün. Yaptıkları veya yapmayı planladıkları hareketin ‘haklı’ olduğunu iddia edebilmek için hazırlanmış olduğu gün gibi ortada. Bu saldırı kararı ile Pasifik Savaşı’nı bitirdiler ama dünyanın tepkisine maruz kaldılar. Her şey önceden düşünülmüş. Günah da tövbe de. Çok garip doğrusu.

Her neyse biraz da bu ‘belgeselde’ ne anlatıldığından bahsedeyim. Japon tarihine genel bir bakış atıyoruz. Yamato hanesini kuran Jimmu’dan savaş döneminin imparatoru Hirohito’ya değin hızlıca önemli dönemlere değiniliyor. Japonların ta ilk yöneticilerinden beri süregelen Hakko ichiu ideolojisi, yani tüm dünyayı Japonya çatısı altında birleştirme gayesi, merkeze alınıyor. Ülke yurttaşlarının görevlerine sadık oluşlarını, sorumluluklarını yerine getirmeye verdikleri önemi ve bireyden ziyade toplumun -daha doğrusu imparatorun- bekası için yaptıkları fedakarlıkların tümünü bu ideolojiye dayandırıyorlar.

Belgesel Sengoku döneminden, Japonya sınırlarının dışarıya kapatılmasından, Amerika ile 1850lerdeki ilişkilerden, Meiji’nin başa getirilerek ülkeyi modernleştirmesinden ve 20. yüzyıl başlarında Pasifik’te gerçekleştirmiş oldukları emperyalist faaliyetlerden de bahsediyor. Ancak bunu tepeden bakma bir tavırla yaptığını da belirtmem gerekli. Öte yandan Amerikalıların 75 sene önce, savaşın en şiddetli gerçekleştiği bir dönemde, kendi düşmanına karşı objektif bir şekilde yaklaşmasını beklemek de biraz haksızlık olur. Yine de fark ettiğim şeyleri söylemekte bir beis görmüyorum. Not düşmek önemlidir.

Savaş döneminde yapılmış hükümet destekli bir belgesel olduğunun farkında olarak izlerseniz çok da rahatsız olmazsınız. Zira İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya, bugünkü gibi dost canlısı değildi. Kin tutmadığımız sürece geçmişte yapılmış hataları kendimize hatırlatmamızda bir sorun görmüyorum. İş farkında olmak ve hatayı yinelememekte yatıyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s