Alphaville, Lemmy Caution’un Garip Serüveni

Orijinal Adı: Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution (Alphaville) (1965)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Türü: Drama – Gizem – Sci-Fi

İzlenme Tarihi: 7 Kasım 2020

Bu filmi izlemek için yıllardır uygun vakti bekliyordum. Bir türlü izleme isteği ve modu bulamamıştım kendimde. Ancak bugün Alphaville’i seçmiş ve izlemiş olduğum için epey memnunum.

Filmin konusu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Yalnızca bir Godard filmi olduğunu ve noir tarza sahip olduğunu biliyordum. Trençkot ve şapkayla gezen bir adam görünce aklım hemen dedektif öykülerine gidiyor. Bu Müfettiş Gadget’in zihnime yerleştirdiği bir imge mi yoksa bunu yapan Fransız sineması mı emin olamıyorum.

Hikayemiz Ford Galaksisi’nin başkenti olan Alphaville’e gelen Ivan Johnson takma adıyla gezinen ajan Lemmy Caution’ın bu ülkede başına gelenleri konu ediniyor. Hikaye boyunca kayıp meslektaşını aramayı sürdürürken bir taraftan da Alphaville şehrinin yaratıcısı olan adamın dikkatini çekmeye başlıyor. Tekerine çomak sokulacağından şüphelenen Profesör von Braun, ajanımıza şehirde rahat nefes aldırmamayı sürdürür. Lemmy macerasının sonunda Alphaville şehrini yöneten insanlaşmış bilgisayar Alpha 60’ı ortadan kaldırıyor. Böylece yıllar boyu makineler tarafından dikta edilmiş Alphaville sakinleri kendi bilinçlerine tekrar kavuşuyorlar, ancak bir çoğu bu irade ile başa çıkamıyor ve ölüyorlar. Hayatta kalmayı başarabilen kısım ise vücutlarını ve zihinlerini tam olarak kontrol edemediklerinden dolayı tuhaf davranışlar sergiliyorlar. Öykümüz zincirlerinden kurtulan kölelerin kavuştukları özgürlüğün ağırlığı altındak, can çekişmeleri sürmekteyken sona eriyor.

En başlardaki olay örgüsü ve garip oyunculuklardan dolayı “parodi mi bu acaba?” diye sordurtsa da hikayenin ağını yavaş yavaş genişletmesi ile birlikte bir seyirci olarak ikna olmaya başladım. Otomobil ile sokak değiştirip gezegenler arası yolculuk yaptıklarını söylemeleri gibi hallerle birlikte yapımın sahip olduğu avantgarde ve deneysel dile alıştıktan sonra hikayeye kendinizi kaptırabiliyorsunuz.

Yapıma puanım 7.5/10. Oldukça iyi işlenmiş bir distopya filmiydi.

Alphaville, Lemmy Caution’un Garip Serüveni” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s