Tek Çocuk Cumhuriyeti

Orijinal Adı: One Child Nation (2019)

Yönetmen: Nanfu Wang – Jialing Zhang

Türü: Belgesel

İzlenme Tarihi: 8 Kasım 2020

Belgesel Çin Komünist Partisi’nin 35 sene boyunca yürüttüğü ‘tek çocuk politikası’ üzerine odaklanıyor. Doğduğum günden beri Çin hükümetinin vatandaşlarına birden fazla çocuk yapmalarına izin vermediğini duyardım. Buna rağmen neredeyse 1.5 milyar nüfusa sahip olmaları da beni hep şaşırtırdı. Ancak bu politikanın mantıklı gibi gözüken kapağını çevirip de arka planda nelerin yaşandığına hiç bakmamıştım.

ÇKP’nin güttüğü bu politika neticesinde Çin sınırlarında içinde çocuğunu, ailesini ve hatta hayatını kaybeden yüzbinlerce insan olduğunu düşünmek beni gerçekten ürküttü. İnsanların kendi bedenleri ve hayatları üzerinde bir seçim haklarının dahi olmadığını bilmek durumun vahametini daha da artırıyor. Hiçbiri çocuğunu terk etmek istemedi muhtemelen ancak devletin onlara yapacaklarından, uygulanacak cezalardan korktular. Gerçekten üzücü.

Totaliter devletlerin vatandaşlarına yaşattıkları ve yaşatabilecekleri zulüm ve baskının nelere yol açabileceğini hatırlatması açısından çok önemli bir belgeseldi. Vicdan sahibi her insanın bu belgeseli izlemesi ve 2015’e değin Çin’de yaşanmış olan bu korkunç durumdan haberdar olması gerektiğini düşünüyorum.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s