Tekken 7

İlk piyasaya sürülme tarihi: 2 Haziran 2017

Geliştirici: Bandai Namco Studios

Tür: Fighting

Platform: PC

Oynama Tarihi: 16 Mayıs 2021 – 24 Nisan 2022

Tekken 7 ana hikayesi yaklaşık 4 saatlik bir oynanışın sonunda final verdi. Online müsabakalar ve single modlarda geçirdiğim vakti de dahil edersek totalde 9 saat 7 dakika 28 saniyelik bir süre geçirmişim.

Benim Tekken ile yıldızım bir türlü barışmadı. Çocukken en çok Street Fighter’ı severdim, çizim stili ve oynanış olarak her dönem favorim olmuştur. Mortal Kombat’a düşkünlüğüm ortaokul öğrencisi olarak ergenliğimin başlangıcında tavan yapmıştı. O zamanlar Mortal Kombat Armageddon’u arkadaşımın PS2’sinde saatlerce oynar dururduk. King of Fighters ile tanışıklığım da Metal Slug oynamak için kullandığım NeoGeo emulatöründe başka neler varmış diye bakarken olmuştu.

Tekken ile çocukluktan kalma bir anım olduğunu hatırlamıyorum. İnternet kafelerde de denk geldiğimi hatırlamıyorum. Herhalde ilk oynayışım lisedeki sınıf bilgisayarına kurduğumuz Tekken 3 ile gerçekleşti. Sonrasında amcamın PS3’ünde Tekken 6 oynamış ve Azazel bossu yüzünden oyuna nefret beslemiştim.

Tekken benim kafamda hep keyifsiz bir tecrübesi sunan dövüş oyunu olarak yer etti. Bu yüzden de biraz önce saydığım üç dövüş oyunundan da daha az seviyorum kendisini. Hiçbir zaman çok iyi mücadele eden usta bir dövüş oyuncusu olmadım. Yine de dövüş oyunu oynamayı severim çünkü bu oyunlardaki karakter çeşitliliği ve animasyon akıcılığı beni daima eğlendirir. Street Fighter, King of Fighters, Guilty Gear, Blazblue ve Mortal Kombat beni kötü oynasam dahi bir şekilde eğlendirmeyi başarırdı. Ancak Tekken hep kaos ve rastgele tuşlara basarak oynadığım bir oyun oldu. Dövüşü kazansam dahi keyif alamazdım. Bu hissi Tekken 7’de de aşamadım ne yazık ki.

Tekken 7’nin hikayesi öncekilerden farklı değildi. Hala Heihachi ve Kazuya’nın baba-oğul kavgası sürüyor. Jin bir yerlerde şeytan gücünü uyandırıyor. G Corps ve Mashima Zaibatsu birbirinin boğazına sarılmış halde dünyanın dört bir köşesinde birbiriyle çarpışıyor. Böyle aşırı sıradan şekilde devam ediyor. Ama bu oyundaki sinematikler ve diyaloglar akarken birden dövüş kontrollerine geçilmesi oldukça iyi optimize edilmişti. Hikaye modunun en başında dövüşe ne ara geçildiğini kestiremediğim çok oluyordu. Bu çoğu oyuncuyu mutlu edecek bir görsel kalite düzeyidir. Ben de takdir etmekten geri kalmadım.

Tekken’de oynamaktan keyif aldığım sadece üç karakter vardı benim: Law, Hwoarang ve Eddy. Bu oyunda ise dövüşünden keyif aldığım birkaç karakter daha oldu. Onlar da Kazumi, Lucky Chloe ve Lili idi. Tekken 7 istatistiklerime göz gezdirdiğimde ise en çok oynadığım iki karakterin Hwoarang ile Kazumi olduğunu gördüm.

Oyunun hikayesine puan vermek istemiyorum. Genel olarak oynanış ve mekaniklerin akıcılığını değerlendiriyorum. Tekken 7 bir dövüş oyunu olarak benim gözümde 7/10 puana sahip bir yapım.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s