Sarmaşık

Orijinal Adı: Sarmaşık (2015)

Yönetmen: Tolga Karaçelik

Türü: Drama – Fantastik – Gerilim

İzlenme Tarihi: 21 Temmuz 2020

Sarmaşık uzun süredir izlemeyi istediğim bir filmdi. Ancak izleme işine girişmeden önce birikimimi artırmayı planlıyordum. Bu planlarım arasında Melville’in Moby Dick’ini bir kez daha okumak, Coleridge’in Rime of the Ancient Marine’ını baştan sona okumak ve Joseph Conrad’ın Karanlığı Yüreği isimli kitabını okumak vardı. Üçünü de gerçekleştiremedim ama filmi izledim.

Yerli filmler arasında en beğendiğim üç filmden biri olmaya hak kazandı. Bu konuda hiçbir çekincem yok. İlk sıra Kış Uykusu’na ayrılmış vaziyette. Ondan sonra Ahlat Ağacı ve Sarmaşık geliyor. Bu filmi ikiye mi yoksa üçe mi koysam emin olamadım. Ancak şu ana dek izlediğim yapımlar arasında kuşkusuz en akılda kalıcı karakterleri barındıran birkaç yerli filmlerden biri olmayı başardı.

Filmin konusundan fazla bahsetmek istemiyorum. Kısaca girişini anlatsam yeterli olacaktır. Bu yük gemisi, armatörünün iflas etmesi sonucu iş yapamaz hale geliyor. Geminin işletmesi el değiştirene kadar onu faal tutmak gerektiği için mürettebatın yalnızca küçük bir kısmı görevlendiriliyor ve geri kalanlar evlerine yollanıyor. Bu bir avuç insanın zamanla kendi aralarında nasıl bir hukuk geliştirdiğini ne gibi gerilimler yaşadıklarına şahit oluyoruz.

Filme puanım 8/10. Harika bir filmdi. Tüm arkadaşlarıma izlemeleri için baskı yapacağım gibi duruyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s