Mulan

Orijinal Adı: Mulan (2020)

Yönetmen: Niki Caro

Türü: Aksiyon – Macera – Drama

İzlenme Tarihi: 22 Eylül 2020

Doksanlarda doğmuş ve çocukluğunu 95-05 dönemi içinde yaşamış her velet gibi ben de Disney çizgi filmlerine bayılırdım. Hatta senesini hatırlamıyor olsam da eve VCD Player aldığımız gün, okuldan döndüğüm akşam oturup Hercules’i izlemiştik. Hemen hemen tüm Disney yapımlarının CD’si mevcuttu bizde. TV’de öğlene doğru çocuk kuşağı bitince, günün geri kalanını mecburen bu CD’leri izleyerek geçiriyordum. Baştan sona sözlerini ezberlediğim çizgi filmler dahi olmuştu. Ancak şu an Mulan özeline dönelim.

Mulan’ın birinci ve ikinci filmleri; Sinbad, Aladdin, Cusco, Oyuncak Hikayesi, Atlantis ve Define Gezegeni ile birlikte en sevdiğim çizgi filmler arasındadır. Dreamworks ve Disney’in elinden çıkan neredeyse tüm 2000 sonrası animasyonları izlemişimdir. Çoğuna gerçekten hayrandım. Hatta Kingdom Hearts’a da vakti zamanında sırf Disney dünyalarını ziyaret ediyoruz diye ilgi duyup başlamıştım. Ancak bu da konumuzdan ayrı bir mesele.

Mulan’a bir live-action filmi çekileceğini öğrendiğimde pek heyecanlanmamıştım. Ancak Liu Yifei isimli aktristi Mulan kostümü içinde görünce gözüme bir hoş gözüktü. Role yakıştığını düşündüm. Sinemaya gidip izleyeceğim bir yapım değil ama çıkınca bir şekilde izlerim demiştim. Fakat salgın işleri patlayınca Disney bu filmi online stream edilecek şekilde satıp izletme kararı aldı. Hal böyle olunca da filmin korsanı internete hemen düşüverdi. Satışlar başladıktan birkaç gün sonra izleyen izlemeyen kim varsa herkes sağlı sollu girdi filme. Kimseler beğenmedi.

Çocukken en sevdiğim işlerden birini böyle bir halde görünce sinirleneceğimi bekleyebilirsiniz. Ancak ben o kadar da rahatsız olmadım. Hatta çocuk filmi olarak reklam edilse idi gayet de başarılı bulunabilecek bir yapım olduğunu düşünüyorum. Epik olması gereken sahneler yer yer cringe kaçmıştı. Meydan savaşı ve kale kuşatması gibi sahneler de acayip saçmaydı.

Yine de, her şeye rağmen, yüzlerce defa izlemiş olduğum o çizgi filmden aklıma kazınmış ikonik sahnelerin filmde tekrar canlandırılmış halini görmek beni mutlu etti. Gelin eğitimi, askere alım, mızrak talimi, banyo sahnesi, dağ geçidindeki çığ, gerçek kimliğini açıklaması ve silah arkadaşlarının yanına dönmesi gibi anlar bana epey nostaljik geldi. Yani anlayacağınız istesem bile filmden nefret edemiyorum.

Yapıma puanım 6/10. Mulan çizgi filmini zamanında izlemiş ve sevmiş olan kimselerin, önyargılarını bir kenara bırakarak şans vermelerini öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s