Uçak

Orijinal Adı: Airplane! (1980)

Yönetmen: Jerry Zucker – Jim Abrahams – David Zucker

Türü: Komedi

İzlenme Tarihi: 1 Kasım 2020

Zucker-Abrahams-Zucker mizahına giriş yapmayı uzun zamandır istiyordum. Kelime esprileri ve popüler kültür göndermeleri üzerinden dönen absürt mizahı daima sevmişimdir. Bu sevgimi Monty Python’dan sonra ZAZ filmlerine yönlendireceğim gibi duruyor. ZAZ, Monty Python’dan daha iyi olduğu için değil, sadece onların Python’dan daha fazla filmi olduğu için böyle bir ifadede bulundum. Bir ara Flying Circus’u izlemeye başlamam gerek. Belki ZAZ yapımlarını yeterince tüketirsem tekrar Monty Python’a dönüş yapabilirim.

Kült komedi filmlerinden biri olmasına rağmen bir türlü izleme fırsatı bulamamıştım. Airplane izleyeceğim filmleri biriktirdiğim klasörde yaklaşık bir senedir duruyordu. Yakın zamanda film hakkında bir videoya denk geldim. Böylece filmin varlığını hatırlamış oldum. Hazır bu hatırlama devam ediyorken izleyeyim bari dedim.

Film oldukça eğlenceliydi. Tam olarak benim sevdiğim tarzda kelime oyunları bulunuyordu. Böyle gerçek-mizah çizgisinde gezen şakaları hep sevmişimdir. Amerikan dizileri ile büyümüş olmamın da bir faydası olabilir.

Filme puanım 7.5/10. Tekrar izlenebilitesi son derece yüksek bir komedi filmi. Hatta özellikle birkaç defa izlemeyi gerektiren sahnelere sahip. Arada kaçırdığım onlarca espri olduğuna eminim. Bir gün tekrar izleyip detayları fark etme dileğiyle.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s